Öğrenmekten ve okumaktan korkmamak lazım !

Öğrenmekten ve okumaktan korkmamak lazım !

Öğrenmek kadar güzel bir şey yok bence. Sonu gelmediği gibi katlanarak çoğalır ve çoğalırken mutluluğunuzu da arttırır. Her öğrendiğiniz bilgiyi yaşam kumbaranıza atın. Bir süre sonra dopdolu bir insan olursunuz. Kumbaranız ağızına kadar dolu olur.

Kendini öğrenmeye kapatan insanlara oldum olası şaşırmışımdır. Sebebine de anlam veremem. Bir bilgiyi veya konuyu öğrenmek sizi neden rahatsız etsin ki ? Bir çok insana bir şeyler araştırıp öğrenmek zor gelir. Oysa ki çağımızda bilgiye kapalı kalmak daha zordur. Çağımızdan önce insanlar, bir bilgiye ulaşmak için kitapları sayfa sayfa karıştırırlardı. Çağımızda ise bu daha azdır ama ulaşması hiçte zor değildir. Çağımızda bilmediğimiz şeyleri hemen internete yazıp bilgiye ulaşmak 2 dakikamızı almıyor, buna rağmen bir şey öğrenmek neden zor gelir ki insanlara.

$ads={1}

Anne ve baba olanlar ya da olmak isteyenler çocuğunuza ne bırakmayı düşünüyoruz ? Ev, araba, para ! Çocuğunuza bir ev bıraktığınızda onu soğuktan koruyacak dört duvarı vardır, kapının dışına çıktığında yine korumasızdır. Bir araba bıraktığınızda yakıtı yetecek kadar özgürlük bırakmış olursunuz, parası bittiğinde yolu da bitmiş olacaktır. Para bıraktığınızda onu kullanmayı bilmiyorsa zaten kısa sürede bitirecektir ve siz aslında hiçbir şey bırakmamış olacaksınız ! Peki ya öğrenme alışkanlığı bıraktığınızda ? İşte o zaman ona kocaman bir evren bırakmış oluyorsunuz. Okuyan, elinden kitabı eksik olmayan, sürekli öğrenmek isteyen, bilginin sonsuzluğuna inanan anne ve babalarla büyüyen çocuklar koca bir çınar olurlar. 

Çocuklarınıza paranın nasıl harcandığını değil, nasıl yönetildiğini öğretin. Şimdiki eğitim sistemini bilmem ama benim okuduğum zamanlarda para yönetimi hakkında kimse bizlere fikir sunmadı. Ben kendi kendime öğrendim ve hala öğrenmekteyim. Evde okuduğum kitaplar farklıdır, dışarıya çıktığım zamanda ise yanımda taşıdığım cep kitabım mevcuttur. Boşa gidecek zamanım yok benim. Sizlerle ufak bir hesap yapalım; ortalama günde 20 sayfa okusanız.

Gün sayısı 365
Günlük okunan sayfa sayısı 20

365x20 : 7300 sayfa ediyor

Ortalama kitapları da 180 sayfa olarak sayarsak. 7300/180 : 40 kitap yapar. 

Bir sene içinde 40 kitap hiç okumamaktan daha iyidir.

Son olarak; Çocuklar hem ailesinden öğrendiği bilgi birikimiyle, hem de bunu çoğaltması gerektiğinin bilinciyle, kişilikleri büyüdükçe kendileri de büyür. Lütfen dünyadan bir haber prensesler, prensler değil de öğrenmeye aç bilge krallar ve kraliçeler yetiştirin.

İyi günler dilerim...

2 Yorumlar

* Yapılan yorumlardan haberdar olmak için Bana Bildir'i tıklamayı unutmayın.!
* Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.

  1. günümüzün hastalığı ne yazık. insanlar öğrenmekten korkuyor. güzel bir yazı olmuş

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle okuyup doğru bilgiye ulaşmak varken video seyretmek daha iyi geliyor sanırım insanlara.

      Sil
Daha yeni Daha eski